Placeholder image
Placeholder image

Szlakiem roztoczańskich winnic
czyli enoturystyka po polsku

Choć produkcja wina w Polsce odrodziła się zaledwie kilkanaście lat temu to ich jakość jest już bardzo wysoka. Dlatego zamiast podróżować po najsłynniejszych krajach winiarskich zachęcamy do podróży Szlakiem Polskich Winnic. Wszak na Roztoczu dzięki dużemu nasłonecznieniu i licznym wzniesieniom terenu można poczuć się nawet jak w Toskanii.

Roztocze to malowniczy region na południowo-wschodnim krańcu Polski, który rozciąga się przez województwa lubelskie i podkarpackie aż do Lwowa. Jego polska część słynie zarówno z jakościowych win owocowych oraz gronowych jak i pysznej kuchni, która jest bardzo przyjazna również wegetarianom. Warto skosztować m.in. cebularza, pierogów z bobem oraz regionalnego twarogu z ziołami.

Roztoczański Szlak Winnic
Choć historycznie z winem w Polsce najbardziej kojarzy się Polakom woj. lubuskie to warto wiedzieć, że tradycje winiarskie na Roztoczu sięgają już średniowiecza.
Roztocze jest jednym z najcieplejszych regionów w naszym kraju, dlatego to doskonały teren do zakładania winnic. Na tę chwilę jest ich już kilkanaście* i z roku na rok ta liczba systematycznie wzrasta. Winnice są położone na wzgórzach, z których można podziwiać malowniczą okolicę. Winiarze chętnie oprowadzają po swoich włościach, opowiadając przy tym wspaniałe historie nie tylko o winie.
W tym regionie są produkowane wszystkie rodzaje wina od wytrawnych po deserowe. Prócz win gronowych m.in. ze szczepów johanniter, riesling, regent, seyval blanc, czy solaris, Roztocze słynnie również z jakościowych win owocowych, bo ta część Polski znajduje się w ścisłej czołówce największych producentów porzeczek, agrestu i malin.

Jak Zamość to przede wszystkim w sierpniu
Podróżując po Roztoczu warto również odwiedzić Zamość. Obowiązkowym punktem turystycznym miasta jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Stare Miasto.
Wielbicieli wina i roztoczańskiej kuchni regionalnej szczególnie zachęcamy do odwiedzenia Zamościa w połowie sierpnia, kiedy to ma miejsce Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych „W poszukiwaniu prawdziwego smaku”. Rynek Wielki w Zamościu zmienia się na jeden dzień w winną stolicę Polski, gdzie można spotkać winiarzy z Roztocza oraz okolic i degustować wina ich produkcji. Na festiwalu będą również producenci innych tradycyjnych, naturalnych przysmaków regionalnych, m.in. sera, miodów, kiszonek, chlebów i ciast.

*źródło: winogrodnicy.pl